  • ZL50073GAC
ZL50073GAC
advertisement
Manufacturer No:
ZL50073GAC
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ZL50073GAC
Package:
484-BGA
Datasheet:
ZL50073GAC
Description:
484 TerminationsZL50073 Telecom device1 Circuits
Purchasing and Inquiry
ZL50073GAC Overview
In order to save space on the board, 484-BGA packages are used.Telecommunications equipment is packed according to Tray's method.Mounting type Surface Mount is used.An 1-circuit makes up this telecom IC .The supply voltage of 1.71V~1.89V can increase efficiency.The operating temperature set at -40°C~85°C can offer reliable performance.Telecom switching configuration contains 484 terminations.It requires a supply voltage of 1.8V.Telecom switching's base part number, ZL50073, can be used to find related parts.The supply current is 500mA.
ZL50073GAC Features
Available in the 484-BGA package
ZL50073GAC Applications
There are a lot of Microchip Technology ZL50073GAC Telecom applications.
  • Fiber in the loop (FITL)
  • Interfaces to DS3
  • E1 Multiplexer
  • SDH Multiplexers
  • Cross Connects
  • PDH Multiplexers
  • E1 Network Equipment
  • Fault Tolerant Systems
  • ATM Switches
  • NIU
Step5Bar-code shipping tag
ZL50073GAC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ZL50073
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Function
    Switch
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Circuits
    1
  • Current - Supply
    500mA
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm