  • ZMY8V2-GS18
ZMY8V2-GS18
advertisement
Manufacturer No:
ZMY8V2-GS18
HK JDW NO:
884-ZMY8V2-GS18
Datasheet:
ZMY8V2-GS18
Purchasing and Inquiry
ZMY8V2-GS18 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 500nA @ 6V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 6.1%.A zener current of 89mA makes it highly flexible in terms of design.
ZMY8V2-GS18 Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 89mA
ZMY8V2-GS18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
ZMY8V2-GS18
  • Operating Temperature
    175°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Impedance
    2Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Power Dissipation
    1W
  • Impedance-Max
    2Ohm
  • Test Current
    100mA
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    6.1%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    89mA