  • ZRT025GA1TA
ZRT025GA1TA
advertisement
Manufacturer No:
ZRT025GA1TA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZRT025GA1TA
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
ZRT025GA1TA
Description:
IC VREF SHUNT 2.5V SOT223
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ZRT025GA1TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Weight
    188.014037mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50ppm/°C
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZRT025
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Number of Outputs
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Number of Channels
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Operating Supply Current
    75mA
  • Reference Type
    Shunt
  • Nominal Input Voltage
    2.5V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    50 ppm/°C
  • Current - Cathode
    150μA
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    50μVp-p
  • Height
    1.65mm
  • Length
    6.7mm
  • Width
    3.7mm