  • ZTD09N50DE6QTA
ZTD09N50DE6QTA
advertisement
Manufacturer No:
ZTD09N50DE6QTA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZTD09N50DE6QTA
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
ZTD09N50DE6QTA
Description:
TRANS 2NPN 50V 1A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ZTD09N50DE6QTA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Max Power Dissipation
    1.1W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SEPARATE, 2 ELEMENTS
  • Power - Max
    1.1W
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Transistor Type
    2 NPN (Dual)
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    270mV
  • Max Collector Current
    1A
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    200 @ 500mA 2V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    10nA
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    270mV @ 50mA, 1A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    50V
  • Transition Frequency
    215MHz
  • Frequency - Transition
    215MHz