  • ZUP36-12/U
ZUP36-12/U
advertisement
Manufacturer No:
ZUP36-12/U
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-ZUP36-12/U
Package:
Datasheet:
ZUP36-12/U
Description:
POWER SUPPLY, BENCH, 36V, 432W - More Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ZUP36-12/U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Rack
  • Weight
    7.1lbs 3.2kg
  • Published
    2004
  • Series
    ZUP
  • Size / Dimension
    13.780Lx4.882W x 2.756 H 350.00mmx124.00mmx70.00mm
  • Feature
    Memory, Programmable, RS232 and RS485 Interface
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Type
    Bench (AC to DC)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    432W
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Technology
    HYBRID
  • Voltage - Supply
    85V~265VAC
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    70mm
  • Frequency
    63Hz
  • JESD-30 Code
    R-XXMA-X
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, UL
  • Efficiency
    84 %
  • Output Voltage
    36V
  • Max Output Current
    12A
  • Voltage - Output 1
    36V
  • Input Voltage-Nom
    100V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output
    0A~12A
  • Output Power
    432W
  • Accuracy
    0.02 %
  • Voltage - Output
    0V~36VDC
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Input Voltage (Min)
    85V
  • Input Voltage (Max)
    265V
  • Current - Output 1
    12A
  • Display Type
    Digital
  • Max Output Power
    432W
  • Number of Characters
    3
  • Ripple
    5mV
  • Voltage Regulation - Line
    1mV + 0.005%
  • Voltage Regulation - Load
    2mV + 0.005%
  • Accuracy - Voltmeter; Ammeter
    0.02% + 20mV
  • Current Regulation - Load
    0.01% + 5mA
  • Current Regulation - Line
    0.01% + 2mA
  • Height
    70.0024mm