  • ZXBM2003X10TC
ZXBM2003X10TC
advertisement
Manufacturer No:
ZXBM2003X10TC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXBM2003X10TC
Package:
MSOP
Datasheet:
ZXBM2003X10TC
Description:
3.25mA mA 3mm mm Motor Drivers 10 12V V 3mm mm
Purchasing and Inquiry
ZXBM2003X10TC Overview
The package contains [0].MSOPcases are included with the part.This part provides 10terminations.Drivers controllers is very important to keep in mind that this amplifier should be operated at 12V.The recommended mounting method is Surface Mount.A BRUSHLESS DC MOTOR CONTROLLERanalog integrated circuit is used in the device.The device has 10 pins.Drivers controllers offers maximum design flexibilDrivers controllersy wDrivers controllersh a 80mAoutput current.The maximal operating temperature reaches 85°C.The operating temperature should be higher than -40°C.Controller ic operates wController ich a supply current of 3.25mA.Approximately 10pins are present on the part.
ZXBM2003X10TC Features
with 10 pins
ZXBM2003X10TC Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXBM2003X10TC motor drivers applications.
  • drivers for outdoor application
  • Hazardous application
  • Automotive instrumentation
  • Indicator circuit
  • Scanning equipment
  • Digital still cameras
  • Footwell lighting
  • Turn signals
  • LCD displays
  • Commercial office
Step5Bar-code shipping tag
ZXBM2003X10TC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    MSOP
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    18V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    PWM
  • Analog IC - Other Type
    BRUSHLESS DC MOTOR CONTROLLER
  • Operating Supply Current
    3.25mA
  • Output Current
    80mA
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm