  • ZXCD1010EQ16TA
ZXCD1010EQ16TA
advertisement
Manufacturer No:
ZXCD1010EQ16TA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXCD1010EQ16TA
Package:
16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ZXCD1010EQ16TA
Description:
1W WAudio Amplifiers16 pins16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
ZXCD1010EQ16TA Overview
Amp parts is embedded in the 16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package.Ideally, the chip should be packaged in a Tape & Reel (TR) case.In 16 terminations, a transmission line is terminated with a device that matches its characteristic impedance.The output it is configured with uses 2-Channel (Stereo) .There is Class D type of electrical device associated with this device.There are 16 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. Electronic parts are mounted in the way of Surface Mount .This electrical device is powered by 12V~18V volts.The operating temperature should not exceed -40°C~70°C TA °C.There are 16 pins present on this device.There is a part belonging to Audio/Video Amplifiers .The ZXCD1010 family contains this object.There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount .In this electronic part, the output power is a maximum of 1W kWh per hour.Supply currents are limited to 50mA .
ZXCD1010EQ16TA Features
16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package
16 pin count
ZXCD1010 family
1W kWh per hour
ZXCD1010EQ16TA Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXCD1010EQ16TA audio amplifiers applications.
  • High speed sample
  • Video conversion and routing
  • Weak signal detection
  • Automotive sensors
  • pH (acidity)
  • High-frequency data acquisition systems
  • Automation control systems
  • Instrumentation
  • ECG equipment
  • Proportional counter tubes
Step5Bar-code shipping tag
ZXCD1010EQ16TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Class D
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Audio/Video Amplifiers
  • Voltage - Supply
    12V~18V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZXCD1010
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    2-Channel (Stereo)
  • Supply Current-Max
    50mA
  • Max Output Power
    1W
  • Max Output Power x Channels @ Load
    1W x 2 @ 8 Ω