  • ZXCD1210JB16TA
ZXCD1210JB16TA
advertisement
Manufacturer No:
ZXCD1210JB16TA
HK JDW NO:
233-ZXCD1210JB16TA
Package:
16-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ZXCD1210JB16TA
Purchasing and Inquiry
ZXCD1210JB16TA Overview
This item comes with a case that goes with it. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. There is a 16-WFQFN Exposed Pad case embedded in it as well. There are 1 channels on the device. You can refer to Modulator functions in this part. It can be used in Pre-Amplifier. Votage is provided within 12V~18V. In this device, temperature is measured in the -40°C~70°C TA range. This chip has 16 terminations, which means it has 16 terminations on it. Similar parts can be found by searching for the ZXCD1210 family. The following specifications are related to the device: Class D, which can be found here. Chips have 16 pins that can be accessed. The consumer IC type of a part can be determined by AUDIO AMPLIFIER. This part of the family is called the Audio/Video Amplifiers family. In this case, Surface Mount mounts it. In a supply voltage of 16V, the chip conducts. A 50mA-operated supply current is used. In order for data to be transferred, there is 20 kHz bandwidth. Single is a classification system for supply types.
ZXCD1210JB16TA Features
With 16-WFQFN Exposed Pad channels
operate temperature at the range of -40°C~70°C TA
consumer IC type: AUDIO AMPLIFIER
supply type: Single
ZXCD1210JB16TA Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXCD1210JB16TA Audio Special Purpose applications.
  • AV/DVD Receiver, AV Amplifier
  • DIGITAL MIXING CONSOLES
  • Televisions and smart soundbars
  • AN receivers
  • Car or Mobile Audio System
  • Audio Differential Line Drivers
  • digital mixing consoles
  • CD-R, DVD receivers
  • Digital Television
  • AUDIO TEST EQUIPMENT
Step5Bar-code shipping tag
ZXCD1210JB16TA
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    57.09594mg
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Pre-Amplifier
  • Subcategory
    Audio/Video Amplifiers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Supply
    12V~18V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZXCD1210
  • Function
    Modulator
  • Operating Supply Voltage
    16V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    Analog
  • Power Dissipation
    1W
  • Supply Current-Max
    50mA
  • Output Power
    500W
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    20 kHz
  • Specifications
    Class D
  • Consumer IC Type
    AUDIO AMPLIFIER
  • Height
    750μm
  • Length
    4.05mm
  • Width
    4.05mm