  • ZXMS6004DT8TA
ZXMS6004DT8TA
advertisement
Manufacturer No:
ZXMS6004DT8TA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXMS6004DT8TA
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
ZXMS6004DT8TA
Description:
N-Channel PMIC INTELLIFET? Series 8 Pin 8-SMD, Gull Wing
Purchasing and Inquiry
ZXMS6004DT8TA Overview
As you can see, it's packaged in the way of a Tape & Reel (TR).In the 8-SMD, Gull Wing package, it is included.The lighting driver has the mounting type Surface Mount.The switch type is General Purpose.It is best to set the temperature to -40°C~150°C TJ to ensure reliable operation.There are 2 outputs available on this lighting driver.Operation is based on 3.3V 5V supply voltage.There is a maximum output voltage of N-Channel volts.There are Auto Restart features available on the LED driving board.It contains 8 terminations.The operation is carried out using the 8 pins.This results in the maximum output current dropping to 1.2A to meet the operation criteria.Surface Mount is mounted in the way of this lighting driver.There are 8 pins in total on this board.Currently, the LED driving board has a resistance of 350mOhm ohms.There is an electrical component included in the INTELLIFET? series.The total number of elements is 2.SWITCHING transistors are applied to the lighting driver.
ZXMS6004DT8TA Features
Resistance of 350mOhm
Transistor applications such as SWITCHING
ZXMS6004DT8TA Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXMS6004DT8TA Power Switches ICs applications.
  • USB Ports/Hubs
  • Set-top-box
  • Hot-Swap Systems
  • USB Power Distribution
  • PDAs
  • Telecom and Network Systems
  • Portable Devices
  • Solid-State Drives
  • Set-Top Boxes
  • Mobile Communication Devices
Step5Bar-code shipping tag
ZXMS6004DT8TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD, Gull Wing
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    INTELLIFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Auto Restart
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    350mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1.16W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    1.2A
  • Number of Elements
    2
  • Interface
    On/Off
  • Element Configuration
    Dual
  • Output Configuration
    Low Side
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.3V 5V
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    5 μs
  • Switch Type
    General Purpose
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Output Current per Channel
    1.2A
  • Rise Time
    10μs
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Fall Time (Typ)
    15 μs
  • Turn-Off Delay Time
    45 μs
  • Continuous Drain Current (ID)
    1.2A
  • Threshold Voltage
    1V
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    5V
  • Voltage - Load
    60V Max
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    0.0009A
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Rds On (Typ)
    350m Ω
  • Drain to Source Resistance
    400mOhm
  • Nominal Vgs
    1 V
  • Height
    1.5mm
  • Length
    4.95mm
  • Width
    3.95mm