  • ZXMS6004N8-13
ZXMS6004N8-13
advertisement
Manufacturer No:
ZXMS6004N8-13
HK JDW NO:
233-ZXMS6004N8-13
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ZXMS6004N8-13
Description:
N-Channel PMIC INTELLIFET? Series 8 Pin 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
ZXMS6004N8-13 Overview
It's?packaged?in?the way?of?a?Tape & Reel (TR).It is included in the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).In this case, the LED driving board is mounted as Surface Mount.There is a switch type of General Purpose.It is best to set the temperature to -40°C~125°C TA to ensure reliable operation.The LED driver has 1 outputs.The LED driving board is powered by a voltage of 3.3V 5V.The maximum output voltage of this LED driver is N-Channel volts.As far as features are concerned, the LED driving board has Auto Restart.In order to operate, 8 pins are used.As a result, the maximum output current is reduced to 1.3A in order to meet the operation requirements.The INTELLIFET? series includes this electrical component.
ZXMS6004N8-13 Features
ZXMS6004N8-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXMS6004N8-13 Power Switches ICs applications.
  • Smartphone and PDA
  • Portable Devices
  • Low Voltage I/O System Power
  • Smart Phones, Feature Phones
  • USB Power Distribution
  • Wireless/Networking Cards
  • Mobile Communication Devices
  • Portable GPS
  • USB3.1 Power Delivery
  • Hot Swap
Step5Bar-code shipping tag
ZXMS6004N8-13
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    INTELLIFET®
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    1.3A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.3V 5V
  • Voltage - Load
    60V Max
  • Rds On (Typ)
    350m Ω