  • ZXMS6005N8Q-13
ZXMS6005N8Q-13
advertisement
Manufacturer No:
ZXMS6005N8Q-13
HK JDW NO:
233-ZXMS6005N8Q-13
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ZXMS6005N8Q-13
Description:
N-Channel PMIC Automotive, AEC-Q101, INTELLIFET? Series 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
ZXMS6005N8Q-13 Overview
As you can see, it's packaged in the way of a Tape & Reel (TR).The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package contains it.This lighting drivere has a mounting type of Surface Mount.There is a General Purpose switch type associated with it.To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~125°C TA.The LED driver has a total of 1 outputs.The LED driving board operates at 3.3V 5V volts.There is a maximum output voltage of N-Channel volts.As far as features are concerned, the LED driving board has Auto Restart.From the lighting driver, there is a maximum output of 2AV.This electrical component can be found in the Automotive, AEC-Q101, INTELLIFET? series.
ZXMS6005N8Q-13 Features
ZXMS6005N8Q-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXMS6005N8Q-13 Power Switches ICs applications.
  • USB Ports/Hubs
  • Portable GPS Device
  • Portable Video Game Players
  • USB3.1 Power Delivery
  • Hard Disk Drives
  • Low Voltage I/O System Power
  • Solid-State Drives
  • Various applications equipped with buttons
  • Smartphone and PDA
  • HDD, SSD
Step5Bar-code shipping tag
ZXMS6005N8Q-13
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, INTELLIFET®
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    2A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.3V 5V
  • Voltage - Load
    60V Max
  • Rds On (Typ)
    150m Ω