  • ZXTD09N50DE6TC
ZXTD09N50DE6TC
advertisement
Manufacturer No:
ZXTD09N50DE6TC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXTD09N50DE6TC
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
ZXTD09N50DE6TC
Description:
TRANS 2NPN 50V 1A SOT23-6
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ZXTD09N50DE6TC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    ZXTD09N50D
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SEPARATE, 2 ELEMENTS
  • Power - Max
    1.1W
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Transistor Type
    2 NPN (Dual)
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    200 @ 500mA 2V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    10nA
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    270mV @ 50mA, 1A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    50V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    1A
  • Transition Frequency
    215MHz
  • Frequency - Transition
    215MHz
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    1.7W