  • ZXTN04120HKTC
ZXTN04120HKTC
advertisement
Manufacturer No:
ZXTN04120HKTC
HK JDW NO:
233-ZXTN04120HKTC
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ZXTN04120HKTC
Purchasing and Inquiry
ZXTN04120HKTC Overview
In this device, the DC current gain is 2000 @ 1A 5V, which is calculated by taking the ratio of the base current to collector current and dividing transistor by two.Saturation of VCE means Ic is at its maximum value (saturated), and VCE saturation (Max) is 1.5V @ 1mA, 1A.A 1.5A continuous collector voltage is necessary to achieve high efficiency.If the emitter base voltage is kept at 14V, a high level of efficiency can be achieved.As you can see, the part has a transition frequency of 150MHz.Input voltage breakdown is available at 120V volts.Maximum collector currents can be below 1.5A volts.
ZXTN04120HKTC Features
the DC current gain for this device is 2000 @ 1A 5V
the vce saturation(Max) is 1.5V @ 1mA, 1A
the emitter base voltage is kept at 14V
a transition frequency of 150MHz
ZXTN04120HKTC Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXTN04120HKTC applications of single BJT transistors.
  • Driver
  • Interface
  • Muting
  • Inverter
Step5Bar-code shipping tag
ZXTN04120HKTC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    200.005886mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    NPN
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Gain Bandwidth Product
    150MHz
  • Transistor Type
    NPN - Darlington
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    120V
  • Max Collector Current
    1.5A
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    2000 @ 1A 5V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100nA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    1.5V @ 1mA, 1A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    120V
  • Transition Frequency
    150MHz
  • Max Breakdown Voltage
    120V
  • Collector Base Voltage (VCBO)
    140V
  • Emitter Base Voltage (VEBO)
    14V
  • hFE Min
    500
  • Continuous Collector Current
    1.5A