  • 022401.5HXP
022401.5HXP
advertisement
Manufacturer No:
022401.5HXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-022401.5HXP
Package:
2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Datasheet:
022401.5HXP
Description:
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
022401.5HXP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2AG, 5mm x 15mm (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Housing Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    224
  • Size / Dimension
    0.185Diax0.570L 4.70mmx14.48mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    71.2mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating
    1.5A
  • Reference Standard
    CE, CSA, UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, PSE, UL
  • Physical Dimension
    14.48mm x 14.48mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A AC 10kA DC
  • Melting I2t
    0.8
  • DC Cold Resistance
    0.0712Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Fuse Size
    2AG
  • Fuse Current
    1.5A
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Diameter
    4.7mm
  • Body Height
    14.48mm