  • 0313.600HXP
0313.600HXP
advertisement
Manufacturer No:
0313.600HXP
HK JDW NO:
461-0313.600HXP
Datasheet:
0313.600HXP
Description:
FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG
Step5Bar-code shipping tag
0313.600HXP
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Clip, Holder, Surface Mount
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    313
  • Size / Dimension
    0.250Diax1.250L 6.35mmx31.75mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    912mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    600mA
  • Reference Standard
    CE; CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Physical Dimension
    6.35mm x 31.75mm
  • Working Voltage
    250V
  • Response Time
    Slow Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    4
  • DC Cold Resistance
    0.912Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Size
    3AG
  • Joule Integral-Nom
    4 J
  • Fuse Current
    600mA
  • Fuse Class
    Supplemental
  • Diameter
    6.35mm
  • Body Height
    31.75mm