  • 04025A180JAT2A
04025A180JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
04025A180JAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-04025A180JAT2A
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
04025A180JAT2A
Purchasing and Inquiry
04025A180JAT2A Description
04025A180JAT2A Features
Operating Temperature Range: -55ºC to +125ºC
Voltage Rating DC: 50 VDC
Height: 0.25 mm
Width: 0.5 mm
Capacitance: 18 pF
04025A180JAT2A Applications
Communications equipment
Datacom module
Industrial
Industrial transport (non-car & non-light truck)
Personal electronics
PC & notebooks
Step5Bar-code shipping tag
04025A180JAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    18pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Voltage
    50V
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.56mm