  • 08055C473KAT2A
08055C473KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08055C473KAT2A
HK JDW NO:
66-08055C473KAT2A
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
08055C473KAT2A
Purchasing and Inquiry
08055C473KAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.This capacitor has a resistance of 100GOhm because it is separated by an insulating material. Insulation resistance is the alternating-current resistance between electrical conductors or systems of conductors as a result of the material.
08055C473KAT2A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
08055C473KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 08055C473KAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
08055C473KAT2A
    Select All
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Voltage
    50V
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    900μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm
  • Thickness
    939.8μm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm