  • GRM21BR71E105KA99L
GRM21BR71E105KA99L
advertisement
Manufacturer No:
GRM21BR71E105KA99L
HK JDW NO:
535-GRM21BR71E105KA99L
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM21BR71E105KA99L Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
GRM21BR71E105KA99L Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GRM21BR71E105KA99L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM21BR71E105KA99L applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GRM21BR71E105KA99L
  • Lifecycle Status
    TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    1.25mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    2
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    1.25mm
  • Thickness
    1.3462mm
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Voltage
    25V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.053 1.35mm