  • GRM188R61E105KA12D
GRM188R61E105KA12D
advertisement
Manufacturer No:
GRM188R61E105KA12D
HK JDW NO:
535-GRM188R61E105KA12D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM188R61E105KA12D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
GRM188R61E105KA12D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GRM188R61E105KA12D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM188R61E105KA12D applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM188R61E105KA12D
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    25V
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm
  • Thickness
    889μm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%