  • GRM31CB30J476ME18L
GRM31CB30J476ME18L
advertisement
Manufacturer No:
GRM31CB30J476ME18L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM31CB30J476ME18L
Package:
1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GRM31CB30J476ME18L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    1206
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    10% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    B
  • Multilayer
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.6mm