  • GRM155R71H103KA88D
GRM155R71H103KA88D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R71H103KA88D
HK JDW NO:
535-GRM155R71H103KA88D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM155R71H103KA88D Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.With a voltage of 50V, it can operate.
GRM155R71H103KA88D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM155R71H103KA88D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM155R71H103KA88D applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R71H103KA88D
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    500μm
  • Length
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    2
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    550μm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness
    558.8μm
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitance
    10000pF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
    WRAPAROUND
  • Voltage
    25V
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Tolerance
    ±10%
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm