  • GRM188R61A475KAAJD
GRM188R61A475KAAJD
advertisement
Manufacturer No:
GRM188R61A475KAAJD
HK JDW NO:
535-GRM188R61A475KAAJD
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM188R61A475KAAJD Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.A voltage of 10V can be used for operation.
GRM188R61A475KAAJD Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
GRM188R61A475KAAJD Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM188R61A475KAAJD applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM188R61A475KAAJD
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Multilayer
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm