  • GA355DR7GF472KW01L
GA355DR7GF472KW01L
advertisement
Manufacturer No:
GA355DR7GF472KW01L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GA355DR7GF472KW01L
Package:
2220 (5750 Metric)
Purchasing and Inquiry
GA355DR7GF472KW01L Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.A voltage of 250V is required to operate this capacitor.
GA355DR7GF472KW01L Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
GA355DR7GF472KW01L Applications
There are a lot of Murata Electronics GA355DR7GF472KW01L applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GA355DR7GF472KW01L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GA3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    5mm
  • Length
    5.7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    2
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    2mm
  • Thickness
    2.0066mm
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Ratings
    X1, Y2
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitance
    4700pF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    TIN OVER NICKEL
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Voltage
    250V
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
    2220
  • Tolerance
    ±10%
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Applications
    Safety
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.079 2.00mm