  • GRM155R61A105KE15D
GRM155R61A105KE15D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R61A105KE15D
HK JDW NO:
535-GRM155R61A105KE15D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM155R61A105KE15D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.A voltage of 10V can be used for operation.
GRM155R61A105KE15D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
GRM155R61A105KE15D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM155R61A105KE15D applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R61A105KE15D
    Select All
  • Lifecycle Status
    TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Manufacturer Package Identifier
    GRM15-0.1
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    10V
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm