  • 0402L050SLYR
0402L050SLYR
advertisement
Manufacturer No:
0402L050SLYR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0402L050SLYR
Package:
0402 (1005 Metric), Concave
Datasheet:
0402L050SLYR
Description:
PTC 6V POLYFUSE SURF MOUNT 0402
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0402L050SLYR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric), Concave
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    LoRho Surface Mount
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymeric
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Case Code (Imperial)
  • Max Current Rating
    50A
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Voltage Rating (DC)
    6V
  • Current - Max
    50A
  • Hold Current
    500mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    500mA
  • Voltage - Max
    6V
  • Time to Trip
    100ms
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    40mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    400mOhms
  • Current - Trip (It)
    1A
  • Trip Current
    1A
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm