  • 06031C331KAT2A
06031C331KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
06031C331KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-06031C331KAT2A
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
06031C331KAT2A
Purchasing and Inquiry
06031C331KAT2A Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
06031C331KAT2A Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
06031C331KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 06031C331KAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
06031C331KAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm
  • Thickness
    889μm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    810μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    100V
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.81mm