  • 0805R-222G
0805R-222G
advertisement
Manufacturer No:
0805R-222G
HK JDW NO:
79-0805R-222G
Step5Bar-code shipping tag
0805R-222G
    SMD/SMT
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Series
    0805R
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.73mm
  • Construction
    Open Core
  • Current Rating
    160mA
  • Inductance
    2.2 μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • Max DC Current
    160mA
  • Frequency - Self Resonant
    60MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    16
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    0907
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    2.7Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    2200 µH
  • Height
    1.52mm
  • Height Seated (Max)
    1.524mm
  • Length
    2.286mm
  • Width
    1.7272mm