  • 0805Y0500272GFR
0805Y0500272GFR
advertisement
Manufacturer No:
0805Y0500272GFR
HK JDW NO:
419-0805Y0500272GFR
Datasheet:
0805Y0500272GFR
Description:
FlexiCap™ 2700pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0805Y0500272GFR
  • Applications
    High Reliability, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    2700pF
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±2%