  • RDER71H225K2M1H03A
RDER71H225K2M1H03A
advertisement
Manufacturer No:
RDER71H225K2M1H03A
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RDER71H225K2M1H03A
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
RDER71H225K2M1H03A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.217Lx0.124W 5.50mmx3.15mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
RDER71H225K2M1H03A Features
a size/dimension of 0.217Lx0.124W 5.50mmx3.15mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
RDER71H225K2M1H03A Applications
There are a lot of Murata Electronics RDER71H225K2M1H03A applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
RDER71H225K2M1H03A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    RDE
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.124W 5.50mmx3.15mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2212
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    3.15mm