  • 0977.800MXEP
0977.800MXEP
advertisement
Manufacturer No:
0977.800MXEP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0977.800MXEP
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
0977.800MXEP
Description:
FUSE CERAMIC 800MA 500VAC 450VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0977.800MXEP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    977
  • Size / Dimension
    0.236Diax0.886L 6.00mmx22.50mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    417mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Current Rating
    800mA
  • Reference Standard
    CE; SEMKO
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Approval Agency
    CE, SEMKO
  • Body Length or Diameter
    6mm
  • Physical Dimension
    6mm x 22.5mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A AC 200A DC
  • Melting I2t
    0.8
  • DC Cold Resistance
    0.417Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Fuse Current
    800mA
  • Body Height
    22.5mm