  • 1.5KE480C
1.5KE480C
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE480C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-1.5KE480C
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE480C
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE480C
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1.5KE
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    480V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Operating Supply Voltage
    408V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    432V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Clamping Voltage
    690.9V
  • Peak Pulse Current
    2.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    408V
  • Max Surge Current
    2.3A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Breakdown Voltage
    456V
  • Diameter
    5.3mm
  • Length
    9.5mm