  • SD24-01FTG
SD24-01FTG
advertisement
Manufacturer No:
SD24-01FTG
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SD24-01FTG
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
SD24-01FTG
Description:
TVS DIODE 24V 42V SOD323
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SD24-01FTG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2014
  • Series
    SD, SPA®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    450W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    24V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    7A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    42V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    24V Max
  • Peak Pulse Current
    7A
  • Reverse Standoff Voltage
    24V
  • Max Surge Current
    7A
  • Peak Pulse Power
    450W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    65pF @ 1MHz