  • SM24-02HTG
SM24-02HTG
advertisement
Manufacturer No:
SM24-02HTG
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SM24-02HTG
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
SM24-02HTG
Description:
TVS DIODE 24V 42V SOT23-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SM24-02HTG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SM, SPA®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Elements
    2
  • Working Voltage
    24V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    42V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    24V Max
  • Peak Pulse Current
    5A
  • Reverse Standoff Voltage
    24V
  • Max Surge Current
    7A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Capacitance @ Frequency
    65pF @ 1MHz
  • Number of Unidirectional Channels
    2
  • Height
    1.12mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm