  • 5KP33A-E3/73
5KP33A-E3/73
advertisement
Manufacturer No:
5KP33A-E3/73
HK JDW NO:
884-5KP33A-E3/73
Datasheet:
5KP33A-E3/73
Description:
Diode TVS Single Uni-Dir 33V 5KW 2-Pin Case P600 Tape and Ammo
Step5Bar-code shipping tag
5KP33A-E3/73
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2011
  • Max Power Dissipation
    5kW
  • Operating Supply Voltage
    33V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    93.8A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    53.3V
  • Clamping Voltage
    53.3V
  • Peak Pulse Current
    93.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    33V
  • Max Surge Current
    600A
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    36.7V
  • Reverse Breakdown Voltage
    36.7V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W