  • SMAJ12A-E3/5A
SMAJ12A-E3/5A
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ12A-E3/5A
HK JDW NO:
884-SMAJ12A-E3/5A
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ12A-E3/5A
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ12A-E3/5A
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMAJ
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    19.9V
  • Clamping Voltage
    19.9V
  • Peak Pulse Current
    20.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Max Surge Current
    20.1A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    13.3V
  • Reverse Breakdown Voltage
    13.3V
  • Max Breakdown Voltage
    14.7V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    40A