  • SMBJ3V3-E3/52
SMBJ3V3-E3/52
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ3V3-E3/52
HK JDW NO:
884-SMBJ3V3-E3/52
Datasheet:
SMBJ3V3-E3/52
Description:
VISHAY - SMBJ3V3-E3/52. - TVS Diode, Transil SMBJ Series, Unidirectional, 3.3 V, 7.3 V, DO-214AA, 2 Pins
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ3V3-E3/52
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    96mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Published
    2006
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT, Solder
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Capacitance
    5.2nF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    3.3V
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMBJ
  • Pin Count
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    200μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    200A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    200μA
  • Clamping Voltage
    10.3V
  • Peak Pulse Current
    200A
  • Reverse Standoff Voltage
    3.3V
  • Max Surge Current
    3.3A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    4.1V
  • Capacitance @ Frequency
    5200pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    4.1V
  • Max Breakdown Voltage
    4.1V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Height
    2.44mm
  • Length
    4.5466mm
  • Width
    3.937mm