  • 1.5SMC350CA
1.5SMC350CA
advertisement
Manufacturer No:
1.5SMC350CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-1.5SMC350CA
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
1.5SMC350CA
Description:
1.5SMC350CA datasheet pdf and TVS - Diodes product details from Bourns Inc. stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 12003
Step5Bar-code shipping tag
1.5SMC350CA
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    1.5SMC
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    332V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3.2A
  • Clamping Voltage
    482V
  • Peak Pulse Current
    3.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    300V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW