  • CDSOD323-T36SC
CDSOD323-T36SC
advertisement
Manufacturer No:
CDSOD323-T36SC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CDSOD323-T36SC
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
CDSOD323-T36SC
Description:
ESD Suppressor TVS ±30kV 2-Pin SOD-323 T/R
Step5Bar-code shipping tag
CDSOD323-T36SC
    Select All
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Bidirectional
  • Breakdown Voltage
    40V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    35pF @ 1MHz
  • Height
    1.14mm
  • Length
    1.9mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    35pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Depth
    1.45mm
  • Base Part Number
    CDSOD323
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    36V
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    36V
  • Number of Channels
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    75V Typ
  • Clamping Voltage
    75V
  • Peak Pulse Current
    5A