  • CD143A-SR70
CD143A-SR70
advertisement
Manufacturer No:
CD143A-SR70
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CD143A-SR70
Package:
TO-253-4, TO-253AA
Datasheet:
CD143A-SR70
Description:
TVS DIODE 7V SOT143
Step5Bar-code shipping tag
CD143A-SR70
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TO-253-4, TO-253AA
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Steering (Rail to Rail)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Depth
    1.39mm
  • Base Part Number
    CD143A
  • Pin Count
  • Number of Elements
  • Working Voltage
    70V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    2
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Dual
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    24A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    7V
  • Peak Pulse Current
    24A
  • Reverse Standoff Voltage
    70V
  • Max Surge Current
    24A
  • Test Current
    50μA
  • Breakdown Voltage
    85V
  • Reverse Recovery Time
    4 ns
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Capacitance @ Frequency
    10pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    85V
  • Max Breakdown Voltage
    85V
  • ESD Protection
    Yes
  • Min Breakdown Voltage
    85V
  • Height
    1.14mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.39mm