  • 1.5SMC82C
1.5SMC82C
advertisement
Manufacturer No:
1.5SMC82C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-1.5SMC82C
Datasheet:
1.5SMC82C
Step5Bar-code shipping tag
1.5SMC82C
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    1.5SMC
  • JESD-609 Code
    e3
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    82V
  • Terminal Form
    J BEND
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    73.8V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    13.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    118.65V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    70.1V