  • 1.5KE440CA-E3/4
1.5KE440CA-E3/4
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE440CA-E3/4
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-1.5KE440CA-E3/4
Package:
Datasheet:
1.5KE440CA-E3/4
Description:
1.5KW, 440V 5%, Bidir, Axial Tvs, 52.4MM H/t, 13"PP-RL/CL1
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE440CA-E3/4
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    175 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Max Power Dissipation
    6.5 W
  • Operating Supply Voltage
    376 V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1 µA
  • Clamping Voltage
    602 V
  • Peak Pulse Current
    2.5 A
  • Reverse Standoff Voltage
    376 V
  • Max Surge Current
    2.5 A
  • Peak Pulse Power
    1.5 kW
  • Test Current
    1 mA
  • Breakdown Voltage
    418 V
  • Reverse Breakdown Voltage
    418 V