  • 1008-821J
1008-821J
advertisement
Manufacturer No:
1008-821J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-1008-821J
Package:
2-SMD, J-Lead
Step5Bar-code shipping tag
1008-821J
    Select All
  • Factory Lead Time
    45 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1008
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
    1
  • Depth
    2.66mm
  • Current Rating
    708mA
  • Case Code (Metric)
  • Inductance
    820nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    300mOhm Max
  • Max DC Current
    708mA
  • Frequency - Self Resonant
    140MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    40 @ 25MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    40
  • Case/Size Code
  • Height
    2.41mm
  • Height Seated (Max)
    0.085 2.16mm