  • 1008HS-751TJLB
1008HS-751TJLB
advertisement
Manufacturer No:
1008HS-751TJLB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-1008HS-751TJLB
Step5Bar-code shipping tag
1008HS-751TJLB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 hours ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
    1
  • Construction
    Chip
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.54Ohm
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    1008
  • Rated Current-Max
    0.36A
  • Inductance-Nom (L)
    0.75 µH
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT 100 MHZ
  • Self Resonant Frequency
    360MHz