  • 100AWSP1T2B1M7QEH
100AWSP1T2B1M7QEH
advertisement
Manufacturer No:
100AWSP1T2B1M7QEH
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-100AWSP1T2B1M7QEH
Quantity:
In Stock : 56
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
100AWSP1T2B1M7QEH
    Select All
  • PCB Hole Count
    3
  • Bushing Length
    0.346 inch
  • Body Height
    20.32mm
  • Length - Termination
    0.125 inch
  • Actuator Length
    5.08mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    Dust Tight, IP67, Waterproof
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Panel, Vertical
  • Mounting Type
    Panel Mount, Right Angle, Vertical
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Plating
    SILVER
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • End Contact Plating
    SILVER
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    100A
  • Published
    2012
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Length or Diameter
    12.7mm
  • Body Breadth
    6.604 mm
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.35mm Dia
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    1/4-40
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@120VAC