  • 10103592-0001LF
10103592-0001LF
advertisement
Manufacturer No:
10103592-0001LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-10103592-0001LF
Package:
Datasheet:
Description:
AMPHENOL ICC - 10103592-0001LF - USB Connector, Micro USB Type B, USB 2.0, Receptacle, 5 Ways, Surface Mount, Right Angle
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
10103592-0001LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Horizontal, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle; Through Hole
  • Mounting Feature
    Horizontal, Reverse Mount
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell/Shielding Material
    Steel, Stainless
  • Operating Temperature
    -30°C~80°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    USB - micro B
  • Number of Positions
    5
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    100VAC
  • Current Rating (Amps)
    1.8A per Contact
  • Pitch
    650μm
  • Orientation
    Right Angle
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    5.89mm
  • Current Rating
    1.8A
  • Insulation Color
    Black
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Number of Ports
    1
  • Mating Cycles
    10000
  • Specifications
    USB 2.0
  • USB
    USB 2.0
  • Length
    8.2mm