  • 10118192-0001LF
10118192-0001LF
advertisement
Manufacturer No:
10118192-0001LF
HK JDW NO:
44-10118192-0001LF
Description:
AMPHENOL ICC - 10118192-0001LF - USB Connector, Micro USB Type B, USB 2.0, Receptacle, 5 Ways, Surface Mount, Right Angle
Step5Bar-code shipping tag
10118192-0001LF
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Horizontal, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Mounting Feature
    Flange, Horizontal
  • Number of Pins
    5
  • Housing Material
    Polymer
  • Shell/Shielding Material
    Steel, Stainless
  • Operating Temperature
    -30°C~80°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2011
  • Feature
    Solder Retention
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    USB - micro B
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    Black
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    100VAC
  • Current Rating (Amps)
    1.8A per Contact
  • Pitch
    650μm
  • Orientation
    Right Angle
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    5.57mm
  • Current Rating
    1.8A
  • Insulation Color
    Black
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Number of Ports
    1
  • Mating Cycles
    10000
  • Specifications
    USB 2.0
  • USB
    USB 2.0
  • Length
    7.86mm