  • 101C134U075DG2D
101C134U075DG2D
advertisement
Manufacturer No:
101C134U075DG2D
HK JDW NO:
192-101C134U075DG2D
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
101C134U075DG2D
Description:
101C 130000μF Capacitor Bulk Chassis Mount 21708mA 3.000Dia 76.20mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
101C134U075DG2D
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    101C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    130000μF
  • Terminal Pitch
    31.75mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    75V
  • Leakage Current
    4.68375mA
  • Ripple Current
    21708mA
  • Positive Tolerance
    75%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    4.1 mΩ
  • Diameter
    76.81mm
  • Height Seated (Max)
    8.625 219.08mm
  • Length
    219.842mm