  • CGS152T200R3C
CGS152T200R3C
advertisement
Manufacturer No:
CGS152T200R3C
HK JDW NO:
192-CGS152T200R3C
Datasheet:
CGS152T200R3C
Purchasing and Inquiry
CGS152T200R3C Overview
During full charge, the ripple current is 6.45A @ 10kHz.54mOhm @ 120Hz must have the ESR (Equivalent Series Resistance) to function properly.When the charge is lowest, the ripple current is 4.3A @ 120Hz.Sitting height should not exceed 3.125 79.38mm (Max).The capacitor operates at a voltage of 200V - Rated DC.High efficiency requires the operating temperature to be -40°C~85°C.
CGS152T200R3C Features
the ripple current is 6.45A @ 10kHz.
the ripple current is 4.3A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 200V
an operating temperature of -40°C~85°C
CGS152T200R3C Applications
  • Power supplies
  • Standard and switched mode power supplies
  • Industrial systems
  • Telecommunication
  • Frequency converters
  • Energy storage in pulse systems
  • Computer motherboards
  • Computer
  • Smoothing and filtering applications
  • Uninterruptible power supplies
Step5Bar-code shipping tag
CGS152T200R3C
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    54mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    4.3A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.45A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    79.4mm
  • Height Seated (Max)
    3.125 79.38mm
  • Length
    79.375mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C