  • 380LX472M063K022
380LX472M063K022
advertisement
Manufacturer No:
380LX472M063K022
HK JDW NO:
192-380LX472M063K022
Datasheet:
380LX472M063K022
Purchasing and Inquiry
380LX472M063K022 Overview
Full charge results in a ripple current of 5.6A @ 20kHz.In order to fully utilize 80mOhm @ 120Hz, ESR (Equivalent Series Resistance) needs to be provided.When the charge is at the lowest, the ripple current is 4.9A @ 120Hz.It is recommended to keep the height seated (Max) below 1.260 32.00mm.Despite its 20 % dissipation factor, it still operates.The capacitor operates at a voltage of 63V - Rated DC.It is recommended to maintain the operating temperature at -40°C~85°C in order to maximize efficiency.
380LX472M063K022 Features
the ripple current is 5.6A @ 20kHz.
the ripple current is 4.9A @ 120Hz.
a dissipation factor of 20 %
voltage - Rated DC of 63V
an operating temperature of -40°C~85°C
380LX472M063K022 Applications
  • Smoothing and filtering applications
  • Standard and switched mode power supplies
  • Energy storage in pulse systems
  • Computer
  • Industrial systems
  • Uninterruptible power supplies
  • Power supplies
  • Computer motherboards
  • Telecommunication
  • Frequency converters
Step5Bar-code shipping tag
380LX472M063K022
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    35.000009g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    63V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    4.9A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.6A @ 20kHz
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm