  • CGS243U016R3C
CGS243U016R3C
advertisement
Manufacturer No:
CGS243U016R3C
HK JDW NO:
192-CGS243U016R3C
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
CGS243U016R3C
Purchasing and Inquiry
CGS243U016R3C Overview
A full charge means 7.28A @ 10kHz ripple current.To perform its function fully, 32mOhm @ 120Hz is required to have an equivalent series resistance (ESR).It is 5.6A @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Keep your seated height below 3.125 79.38mm.Voltage - Rated DC - is 16V.The operating temperature should be maintained at -40°C~85°C for high efficiency.
CGS243U016R3C Features
the ripple current is 7.28A @ 10kHz.
the ripple current is 5.6A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 16V
an operating temperature of -40°C~85°C
CGS243U016R3C Applications
  • Standard and switched mode power supplies
  • Computer motherboards
  • Power supplies
  • Smoothing and filtering applications
  • Energy storage in pulse systems
  • Industrial systems
  • Uninterruptible power supplies
  • Frequency converters
  • Telecommunication
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
CGS243U016R3C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    CGS
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    24000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    32mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    5.6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.28A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    79.4mm
  • Height Seated (Max)
    3.125 79.38mm